Поширеність кіст яєчників у корів за їх неплідності

  • K. J. Pelyh Харківська державна зооветеринарна академія, Харків, Україна
  • S. J. Fedorenko Харківська державна зооветеринарна академія, Харків, Україна https://orcid.org/0000-0003-1253-845X
Ключові слова: корова, дослідження, неплідність, яєчники, фолікулярна кіста, молочна продуктивність

Анотація

У статті представлені результати акушерсько-гінекологічних досліджень корів направлених на виявлення та визначення поширеності неплідності корів, її причин, зокрема кіст яєчників. Під час проведених досліджень було обстежено 799 корів української чорно-рябої породи, віком від 4 до 6 років, живою масою – 500-550 кг, з середньою молочною продуктивністю 9 тис. кг за лактацію. У результаті акушерсько-гінекологічної диспансеризації у 170 (21,2%) корів встановлено неплідність.

За результатами досліджень неплідних корів встановлено, що кісти яєчників діагностовано у 16,5% неплідних корів, а саме фолікулярну у 15,3% , лютеальну у 1,2% відповідно.

Кісти являють собою порожнинні утворення у тканинах яєчників з неовульованих фолікулів, або  з незруйнованих  жовтих тіл. Звідси і їхня назва - фолікулярна кіста яєчників і кіста жовтого тіла. Таке утворення має капсулу і наповнена водянистим або слизовим вмістом, а стінка її вистелена епітелієм. Кісти яєчників можуть бути поодинокими і множинними. Розмір утворень залежить від часу їхнього виникнення та від походження: він може варіювати від розміру горошини (дрібнокістозний яєчник) до гусячого яйця та більше.

Кісти яєчників досить часто зустрічаються у корів 5-8-річного віку, особливо при концентратному типі годівлі та у зимовий стійловий період, обумовлюючи тривалу неплідність тварин.

Зростання частоти виникнення захворювання відмічають при незбалансованій годівлі, особливо за надлишку легкоперетравного білку та згодовуванні кормів багатих фітоестрогенами (конюшина, суданка). Також, вважається, що високопродуктивні корови більш схильні до захворювання ніж низькопродуктивні. Хоча є така думка, що не молочна продуктивність зумовлює виникнення кіст, а зростання рівня естрогенів при кістозі призводить до збільшення надоїв.

Крім того, встановлено, що причинами неплідності у корів були наступні патології органів репродукції: гіполютеоліз становив 65,3%,   гіпогонадизм – 3,5%, метрит – 0,6%.

Таким чином, у результаті проведених досліджень встановлено, що кісти яєчників у корів досить поширена патологія, яка призводить до їх неплідності.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

Bolezni organov razmnozheniya KRS. Retrieved from http://www.agroinfo.kz.

Dedus, T. V., Chernyavska, T. O., & Ovcharuk, V. M. (2014). Akusherstvo, ginekologiya ta biotehnologiya vidtvorennya tvarin. Kiyiv: Agroosvita (in Ukrainian).

Embroze, Dzh. (2015). Faktori, scho vplivayut na plIdnIst korIv. Veterinarna meditsina, 4, 38-46.

Jeengar, K., Chaudhary, V., Kumar, A., Raiya, S., Gaur, M.,& Purohit G. N. (2014). Ovarian cysts in dairy cows: old and new concepts for definition, diagnosis and therapy.Anim. Reprod., 11(2), 63–73. Retrieved from http://www.cbra.org.br/pages/publicacoes/animalreproduction/issues.

Lototskiy, V. (2017). Kistoz yaechnikiv koriv. Moloko i ferma, 3(40), cherven.

Lototsky, V. (2015). Poshirenist kist yaechnikiv u koriv. Retrieved from http://econf.at.ua/publ/konferencija_2015_10_20_21/sekcija_3_veterinarni_nauki/poshirenist_kist_jaechnikiv_u_koriv/28-1-0-513.

Topuriya, L. Yu., & Eskazina, A. B. (2016). Osnovnyie prichinyi nizkoy vosproizvoditelnoy sposobnosti korov. Veterinarnyie nauki, 76-77.


Переглядів анотації: 3372
Завантажень PDF: 892
Опубліковано
2019-05-15